torstai 30.10.2025 klo 18.30
Sibeliustalo
NIL VENDITTI, kapellimestari
ALEKSI TRYGG, viulu
KEI ITO, alttoviulu
Maria Huld Markan Sigfusdottir: Oceans
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia Concertante viululle ja alttoviululle
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 “Kevät”
Liput: 34–13 € aik. / 28–13 € eläk. / 10–8 € lapsi, opiskelija ja työtön
Liput myynnissä 14.5.2025 klo 10 alkaen Lippu.fi:n myyntikanavissa.
Encore-kamarimusiikkikonsertti klo 20.30
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto no 8 c-molli
SOFIA GREUS, viulu
VIIVI HAKKARAINEN, viulu
JAAKKO LAIVUORI, alttoviulu
ANTERO MANNINEN, sello
Dmitri Šostakovitš: Kaksi kappaletta jousioktetille, op.11
ANDREW NG, viulu
SOFIA GREUS, viulu
VIIVI HAKKARAINEN, viulu
TOTTI HAKKARAINEN, viulu
JAAKKO LAIVUORI, alttoviulu
YUKI KODAMA, alttoviulu
ANTERO MANNINEN, sello
TBA, sello
Kamarimusiikkikonserttiin on vapaa pääsy.
Islantilainen nykymusiikki on jo käsite, ja Maria Huld Markan Sigfusdottir sen tämän hetken kansainvälisesti kiinnostavin vientituote. Sigur Rósinkin kanssa esiintyneen Sigfusdottirin Oceans uppoutuu elokuvallisiin sointeihin, jossa valtameren kokoinen sointukenttä levittää tyyneyden aaltoja kuulijan aistimaailmaan.
Aiemmin vain pianolle säveltäneen Robert Schumannin mielikuvitus alkoi eräänä päivänä pulputa niin vuolaasti, että se tarvitsi kokonaisen sinfoniaorkesterin kohteekseen. Vain muutamassa viikossa valmistui ensimmäinen sinfonia, puoliksi ohjelmallinen kuvaus keväästä, jonka valonsäteet symboloivat sekä säveltäjän että luonnon puhkeamista täyteen kukkaansa.
Wolfgang Amadeus Mozartin Pariisin-tuliaisina valmistunut Sinfonia Concertante yhdistää näyttävän konserton ja komean sinfonian parhaat piirteet kahden solistin näytökseksi. Viulun ja alttoviulun paikoin jopa aistikkaan paritanssin tulkitsevat Sinfonia Lahden omat muusikot Aleksi Trygg ja Kei Ito.