Sibeliaanisia kohtaamisia – Sibelius-festivaaliohjelma 2026

Sibeliuksen ystävät täyttävät jälleen Sibeliustalon 27. kansainvälisen Sibelius-festivaalin soidessa 27.-29.8.2026. Taiteellisen johtajan Hannu Linnun johtaman ja suunnitteleman toisen festivaalin ohjelmassa on 1900-luvun ensimmäisen vuosikymmenen teoksia; esimerkiksi toinen, kolmas ja neljäs sinfonia. Sibeliuksen rinnalla kuullaan hänen aikalaistensa Richard Straussin, Ferruccio Busonin ja Sergei Rahmaninovin teoksia. Solisteina vierailevat muun muassa viulutaiteilija Inmo Yang ja pianotaiteilija Kirill Gerstein.

Torstai 27.8.2026

Klo 17.30 Johdatus konserttiin / Puusepän sali
Musiikkitoimittaja Jaani Länsiö haastattelee Hannu Lintua
Suomeksi. Vapaa pääsy.

Klo 18.30 Avajaiskonsertti / Pääsali
Hannu Lintu, kapellimestari
Inmo Yang, viulu

Richard Strauss: Don Juan (1888)
Jean Sibelius: Viulukonsertto (1905)
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2 (1902)

Perjantai 28.8.2026

Klo 15.30 Kamarimusiikkikonsertti / Pääsali
Inmo Yang, viulu
Ossi Tanner, piano

Jean Sibelius: Neljä kappaletta op. 115  (1929)
Jean Sibelius: Kolme kappaletta op. 116 (1929)
Richard Strauss: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri op. 18 (1887)

Klo 17.30 Johdatus konserttiin / Puusepän sali
Toimittaja, kirjailija Minna Lindgren: Mikä oli Busonin Suomessa viettämän ajan merkitys?
Suomeksi. Vapaa pääsy.

Klo 18.30 Sinfoniakonsertti / Pääsali TÄYTEEN VARATTU
Sinfonia Lahti
Hannu Lintu, kapellimestari
Kirill Gerstein, piano
Ylioppilaskunnan Laulajat

Jean Sibelius: Valse Triste (1904)
Ferruccio Busoni: Pianokonsertto (1903)
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3 (1907)
Jean Sibelius: Finlandia (1900)

Lauantai 29.8.2026

Klo 14.30 Kamarimusiikkikonsertti / Pääsali
ILOA-kvartetti

Alban Berg: Jousikvartetto op. 3 (1910) 
Jean Sibelius: Jousikvartetto “Voces Intimae” (1908) 

Klo 16 Johdatus konserttiin / Puusepän sali
Musiikkitieteen professori (emeritus) Eero Tarasti: From Symbolism to Modernism
Englanniksi. Vapaa pääsy.

Klo 17 Päätöskonsertti / Pääsali
Sinfonia Lahti
Hannu Lintu, kapellimestari
Olga Heikkilä, sopraano
Mihails Čulpajevs, tenori
Gabriel Kivivuori-Sereno, baritoni
Dominante

Jean Sibelius: Bardi (1913)
Sergei Rahmaninov: Kellot (1913)
Jean Sibelius: Öinen ratsastus ja auringonnousu (1908)
Jean Sibelius: Sinfonia nro 4 (1911)

Sibelius-festivaali Express

Helposti, nopeasti ja edullisesti Sibelius-festivaalikuljetuksella Helsingistä suoraan Sibeliustalolle. Lähtö Helsingistä Kiasman edestä (Mannerheimintien tilausajopysäkki), ja paluukuljetus 15 min. konsertin päättymisen jälkeen Sibeliustalon edestä. Meno-paluulippu 21 €

HELSINKI – SIBELIUSTALO – HELSINKI

Torstai 27.8.2026
Lähtö Helsingistä klo 16 / Lähtö Sibeliustalolta 15 min. konsertin päättymisen jälkeen n. klo 20.45.

Perjantai 28.8.2026
Lähtö Helsingistä klo 16 / Lähtö Sibeliustalolta 15 min. konsertin päättymisen jälkeen n. klo 20.45.

Lauantai 29.8.2026
Lähtö Helsingistä klo 14 / Lähtö Sibeliustalolta 15 min. konsertin päättymisen jälkeen n. klo 19.15.

Sibelius-festivaalibuffet ravintola Lastussa

Sibelius-festivaalibuffet Sibeliustalon ravintolassa tarjoaa herkullisen kattauksen kotimaisia makuja ja rakkaudella valmistettua ruokaa.

Torstai 27.8.2026 klo 16
Perjantai 28.8.2026 klo 16
Lauantai 29.8.2026 klo 15

48,50 €

Tiedustelut ja pöytävaraukset: sibeliustalo@compass-group.fi / puh. 010 729 6577 (ma-pe klo 8.30-15.30)

Saapuminen Sibeliustalolle – sataman poikkeavat liikennejärjestelyt 24.-31.8-2026 – varaathan aikaa saapumiseen

Sibeliustalon edessä oleva hiekkakenttä on konserttikävijöiden sekä satama-alueella liikkuvien käytössä. Lahden keskustassa on tarjolla pysäköintipaikkoja pysäköintilaitoksissa ja katujen varsilla. Lahden kaupungin pysäköinti-sivulta löydät pysäköintioppaan, johon on merkitty kaikki keskustan pysäköintipaikat ja -vyöhykkeet hintoineen.

Sibeliustalon edessä on oma taksipysäkki. Konserttikävijöitä palvelee muun muassa Lahden Aluetaksi.  

Suomen Tivoli vierailee Lahden satamassa elokuun lopussa. Sataman Yö -tapahtuman käytössä on Sibeliustalon päädyssä oleva asfaltoitu parkkialue 24.-31.8.2026. Sibeliustalon edessä oleva hiekkakenttä on konserttikävijöiden sekä satama-alueella liikkuvien käytössä. Huomiothan tämän saapuessasi Sibelius-festivaalin konsertteihin sekä asioidessasi Sibeliustalossa – saapumiseen on hyvä varata aikaa.