Elävää kuvaa ja Arabian öitä

Kohtauksia eräästä elokuvasta -konsertissa huhtikuun toisella viikolla kuullaan musiikkia, joka on saanut innoituksensa elokuvista ja Tuhannen ja yhden yön tarinoista. Konsertin johtaa yksi nousevista nuorista kapellimestareistamme, ja solistina loistaa orkesterin oma klarinettitähti.

Sinfonia Lahden yleisö saa usein nauttia Eeva Mäenluoman hienoista klarinettisooloista orkesterin konserteissa. Klarinettiryhmän äänenjohtajan tehtävää Lahdessa vuodesta 2008 hoitanut Mäenluoma on monipuolinen muusikko, joka tuntee suomalaisen orkesterikentän läpikotaisin sekä solistina että orkesterimuusikkona. Hän on myös aktiivinen kamarimuusikko, joka on esiintynyt sekä teatterin lavalla että elokuvien ääniraidoilla.

Tässä konsertissa Eeva Mäenluoma astuu äänenjohtajan paikaltaan orkesterinsa eteen Esa-Pekka Salosen kínēman solistina. Klarinetille ja jousiorkesterille vuonna 2021 valmistunut teos on jatkoa kolmelle muulle Salosen pandemia-ajan sävellykselle, joista yksi oli Kansallisoopperan tilaama immersiivis-interaktiivinen installaatioteos Laila, toinen musiikkia Aku Louhimiehen elokuvaan Odotus ja kolmas klarinetille ja jousille sävelletty kappale Jörn Donnerista tehtyyn tv-dokumenttiin.

Salonen on kertonut saaneensa ratkaisevan impulssin kínēman säveltämiseen ystävänsä Magnus Lindbergin kehotuksesta laajentaa tv:lle tehty kappaleen konsertoksi. Teoksen nimestä säveltäjä kertoo näin: ”kínēma on muinaiskreikkaa ja tarkoittaa liikettä. Ranskalainen keksijä Léon Bouly antoi nimen 1892 patentoimalleen elävän kuvan taltiointi- ja esityslaitteelle.” Sana sopi yhdistämään ajatuksen jatkuvasta liikkeestä ja viittauksen teoksen elokuvamusiikkitaustaan. Eeva Mäenluoma tuntee Salosen sävelkielen, hänen käsissään säkenöivä viisiosainen taiturikonsertto saa taatusti erinomaisen tulkinnan.

Konsertin kapellimestari Kristian Sallinen lukeutuu nuoriin, komeaa kansainvälistä uranousua tekeviin suomalaiskapelimestareihin. Hän on jo ansainnut kannuksensa debyyteillä Tampereen ja Turun filharmonisten orkestereiden, Lapin ja Keski-Pohjanmaan kamariorkestereiden sekä Baselin ja BBC:n sinfoniaorkestereiden kapellimestarina. Viime kesänä hän näytti kykynsä hyppäämällä lyhyellä varoitusajalla johtamaan Avantin Suvisoiton päätöskonsertin vaativan ohjelman. Suuren suomalaisyleisön tietoisuuteen Sallinen nousi YLE TV 1:n suositussa Elämäni biisi -ohjelmassa, jonka klassisen musiikin erikoisjaksoissa hän herätti suurta ihastusta Radion sinfoniaorkesterin kapellimestarina.

Musiikkiopintonsa Kristian Sallinen aloitti viisivuotiaana viulunsoitolla, mutta instrumentti vaihtui sittemmin alttoviuluksi. Kapellimestariopintonsa Sallinen aloitti Jorma Panulan oppilaana, ja hän viimeistelee nyt opintojaan Sakari Oramon johdolla Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa. Sinfonia Lahden lisäksi Sallinen tekee tällä kaudella debyyttejä useissa orkestereissa eri puolilla Eurooppaa.

Sallisen Lahdessa johtaman konsertin avaa puolalaisen Grażyna Bacewiczin (1909–1969) orkesterialkusoitto vuodelta 1943. Kotikaupunginsa Lódźin konservatoriossa viulu- ja piano-opintonsa aloittanut Bacewicz pääsi vuonna 1932 saamansa apurahan turvin jatkamaan 15-vuotiaana aloittamiaan sävellysopintoja Pariisiin arvostetun pedagogin Nadia Boulangerin ohjauksessa. Viulusolistina ympäri Eurooppaa menestyneen Bacewiczin sävellysluettelossa on kaikkiaan seitsemän viulukonserttoa, joiden kantaesityksissä hän yleensä soitti soolo-osuudet itse. Hän toimi Puolan radio-orkesterin konserttimestarina ennen toisen maailmansodan syttymistä. Alkusoitto on kirjoitettu Puolan saksalaismiehityksen aikana, ja se kantaesitettiin vuonna 1945 Krakovan nykymusiikkifestivaaleilla.

Nikolai Rimski-Korsakovin Šeherazade päättää huhtikuisen konsertti-illan Tuhannen ja yhden yön tarinoiden tunnelmissa. Sarjan teemat ovat peräisin 1800-luvulla Euroopassa laajalti tunnettujen hahmojen, kuten merenkulkija Sinbadin ja puunhakkaaja Ali Baban tarinoista. Rimski-Korsakov ei itse alun perin antanut sarjansa osille nimiä. Niistä on vastuussa hänen entinen oppilaansa Anatoli Ljadov, joka otsikoimat neljä osaa ovat nimeltään Meri ja Sinbadin laiva, Kalandarin prinssin tarina, Nuori prinssi ja nuori prinsessa sekä Juhlat Bagdadissa. Ensimmäisessä osassa tutustutaan myös Šeherazadeen, jota edustaa lyyrinen sooloviuluteema.

Hannele Eklund

To 10.4.2025 klo 18.30 Sibeliustalo
KOHTAUKSIA ERÄÄSTÄ ELOKUVASTA

KRISTIAN SALLINEN, kapellimestari
EEVA MÄENLUOMA, klarinetti

Grażyna Bacewicz: Overture
Esa-Pekka Salonen: kínēma
Nikolai Rimski-Korsakov: Šeherazade